Ürün BAKIMI

 • Alkol lekesi nasıl çıkarılır?

  Şampuanlayınız sonra beyaz ispirto ile tampon yapınız.

 • Halıya bulaşan ayakkabı boyası nasıl temizlenir?

  Tinerle siliniz. Çıkmazsa beyaz ispirtoyla silip durulayınız.

 • Yağlı boya dökülmüş halı yüzeyi nasıl eski halin getirilebilir?

  Kumaşa, halıya, perdeye, koltuk döşemesine bulaşan yağlı boya can sıkar. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda hemen boya dökülen bölgeye pudra serpiştirin. Daha sonra pudralı bölgeyi, eter veya alkole batırılmış bezle silin. Eter yanıcı bir maddedir dikkatli olun ve ateşten uzak durun. Eter veya alkolle sildiğiniz bölgeyi bol soğuk suyla yıkayın.

  Eğer yağlı boya, kumaşın üzerinde kurumuşsa, yani taze bir leke değilse, kurumuş boya lekesinin üzerine amonyak dökün. Bekleyin boya 15 dakika kadar yumuşasın. Sonra yine o bölgeyi soğuk suyla yıkayın.

 • Çay lekelerini temizlemek için yapılması gerekenler

  Kovada toz çamaşır deterjanını köpürterek halıya tampon yapınız. Ovmamaya dikkat ederek birkaç dakika bekletiniz. Daha sonra nemli bezle bastırmadan lekeyi ovalayınız. Bu yöntemden sonuç alamadıysanız ikinci yöntemi deneyebilirsiniz. Bu yöntemde su bardağının altıda birine sirke , kalan kısmına su doldurup halıyı fazla bastırmadan bez yardımıyla ovalayarak çıkarmaya çalışınız. Dikkat etmeniz gereken nokta çıksın diye sirke miktarını arttırmamalısınız aksi taktirde sirkenin rengi halıya çıkabilir, çay lekesinin yanında birde halınıza sirke lekesi eklemiş olursunuz.

 • Çikolata, karamel ve tatlı lekeleri

  Halıdan çikolata lekesini çıkartmak için ilk olarak çikolatanın donmasını sağlamalıyız. Bunun için serin bir odada birkaç saat bekleyebilir yada buz torbası yardımıyla daha çabuk donmasını sağlayabilirsiniz. Kredi kartı gibi plastik bir malzeme yada halıyı kesmeyecek şekilde bıçak yardımıyla halıdaki çikolata lekesini kazıyınız. Elektrik süpürgesi yardımıyla kazıdığınız çikolatayı süpürünüz. Yarım bardak su , çeyrek bardak sıvı bulaşık deterjanını karıştırarak halıya bir bez yardımıyla uygulayınız.

 • İlaçlardan ya da kozmetik ürünlerden kaynaklanan lekeler

  Halınızı tiner ya da perkloretilenle sildikten sonra şampuanlayıp iz kalmışsa yüzde beş amokyak karıştırılmış su ya da beyaz ispirto ile silin.

 • En sık rastlanan düşman; kahve lekesi

  Halıya dökülen kahve veya çay sarı bir leke bırakır ve hemen temizlenmezse sonsuza dek kalabilir.

  Halıdaki kahve ve çay lekesine karşı en etkili temizleyici beyaz sirkedir. Bira da kahve lekesinin çıkarılmasında oldukça etkilidir. Beyaz sirke ve su karışımını veya bir miktar birayı lekenin üzerine döktükten sonra halıyı ıslak bezle hafif hafif vurarak silin. Çok sert sürtmemeye özen gösterin. Aksi takdirde lekeyi daha çok yayabilirsiniz.

 • Katran, makine yağı ve fuel oil lekeleri

  Halıya yağ döküldüğünde ilk önce yağın fazlası temiz bir bez veya kağıt havlu peçete ile emdirilmelidir. Leke oluşmaması için kullanılan bezin beyaz olması gereklidir. Yağın az bulunan kısmından yoğun olduğu yere doğru bastırarak fazlalığı emdirilir. Bu sırada lekenin daha çok yayılmaması için kesinlikle ovulmamalıdır.

 • Küf lekesi

  Halıdaki veya koltuktaki küfü, fırçalayarak olabildiğince çıkarın. Sonra halıdaki küfü, mümkün olduğunca elektrik süpürgesiyle vakumlayın. Küfü, halıdan veya koltuktan elektrik süpürgesiyle aldıktan sonra süpürgenin torbasını çöpe atın. Bir bardak suya bir yemek kaşığı ağartıcı içermeyen deterjan ekleyin ve deterjan köpürene kadar karıştırın (Deterjan yerine sabun da kullanabilirsiniz.). Hazırladığınız karışımı temiz, desensiz ve beyaz bir kağıt havlu, bez veya süngere emdirin ve küf lekesi olan bölgeyi silin. Küf öldürücü bir dezenfektan kullanmanız küfün tekrar oluşmaması için yararlı olacaktır. Daha sonra halıyı mümkün olduğu kadar az su ile durulayın. Küf lekesi için müdahale ettiğiniz halıdaki ıslak alanı, kuru ve temiz bir pamuklu bez veya kağut havlu ile tamponlayarak kurulayın. Hatta vantilatör varsa vantilatörü çalıştırarak halının hızlı bir şekilde kurumasını sağlayabilirsiniz. Halının olduğu oda doğrudan güneş ışığı alıyorsa halının kurumasını hızlandırabilirsiniz.

 • Halılarınıza damlayan mum(parafin) izleri

  Leke üstüne kurutma kağıdı koyup kızgın ütü ile ütüleyin. Eriyen mum, yağ lekesi yapmadan, kurutma kağıdına geçecektir.

 • Reçel, şurup, meyve suları

  Ilık su ile tampon yapınız. İz kalırsa tiner veya perkloretilen kullanınız.

 • Tutkal, vernik

  Tiner veya perkloretilen ile sildikten sonra ılık su ile tampon yapınız veya şampuanlayınız.

 • Yumurta lekesi

  %5 amonyak ilave edilmiş su ile veya beyaz ispirto ile tamponladıktan sonra şampuanlayınız.